Pompy spożywcze

Pompy higieniczne i spożywcze w dzisiejszych czasach to nowoczesne, zaawansowane urządzenia, które doskonale spełniają swoje zadanie tłocząc substancje spożywcze, kosmetyczne i farmaceutyczne na każdym etapie produkcji.

Sprawdź naszą ofertę pomp membranowych

Jakie standardy muszą spełniać pompy higieniczne?

Pompy spożywcze to urządzenia, na które kładzie się szczególny nacisk, aby spełniały wszystkie wymogi dotyczące higieny. Elementy maszyny mające bezpośredni kontakt z żywnością muszą posiadać obowiązkowe atesty i certyfikaty. Ma to na celu potwierdzić, że materiał, który jest wykorzystywany w konstrukcji, może mieć kontakt z żywnością.

Polskie certyfikaty pomp dopuszczonych do przemysłu spożywczego

W Polsce, aby pompy wyporowe mogły zostać dopuszczone do użytku, muszą posiadać konieczny certyfikat PZH (Państwowego Zakładu Higieny) lub w przypadku urządzeń importowanych z zagranicy FDA (Food and Drug Administration), 3-A Sanitary Standard Inc. (3-A SSI) bądź EHEDG (European Hygienic Equipment Design Group)

Jakie cechy muszą posiadać pompy spożywcze?

Rzeczą obowiązkową jest, aby każdy element pompy spożywczej był wytworzony z części, które zostały dopuszczone do kontaktu z żywnością oraz półproduktami użytymi w trakcie produkcji. Poza tym powinny posiadać właściwe certyfikaty materiałowe.

Dobór pompy o odpowiedniej konstrukcji

Pompy membranowe ze stali muszą cechować się wydajnością, łatwością czyszczenia oraz powinny być przystosowane do mycia w zamkniętym układzie CIP lub SIP. Ważne jest, aby miały możliwość szybkiego i prostego demontażu do mycia ręcznego lub sterylizacji parą.

Pompy sanitarne charakteryzują się specjalnymi przyłączami w standardzie DIN 11851, SMS i Tri Clamp umożliwiające higieniczne oraz szybkie połączenie instalacji pompowych z pompą.

Poza tym nasze urządzenia przemysłowe mogą pompować pod dużym ciśnieniem oleje i ciecze o różnej lepkości, jednocześnie zachowując wysoką sterylność i odporność na uszkodzenia.

Rodzaje pomp spożywczych

W branży spożywczej najczęściej stosowane pompy to:

 • pompy krzywkowe
 • pompy wirowe odśrodkowe
 • pompy śrubowe
 • pompy perystaltyczne
 • pompy z elastycznym wirnikiem
 • pompy zębate
 • pompy membranowe
 • pompy tłokowe

Nasza oferta pomp spożywczych to gwarancja sterylności

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą pomp spożywczych, w której znajdą Państwo każdy typ pompy stosowany w przemyśle spożywczym, kosmetycznym i farmaceutycznym.

Skontaktuj się z naszymi specjalistami od pomp higienicznych

Oferujemy najwyższy standard, który usatysfakcjonuje każdego, nawet najbardziej wymagającego Klienta.

W przypadku pytań prosimy o kontakt bezpośredni z naszym działem techniczno handlowym lub za pośrednictwem poczty e-mail.

Pompy Spożywcze FAQ

 1. Z czego wykonywane są nasze pompy spożywcze?

  Nasze produkty stworzone zostały ze stali kwasoodpornej oraz są wyposażone w membrany, zawory kulowe, a także gniazda zaworów zgodne z wymaganiami FDA.

 2. Gdzie znajduje się nasza siedziba?

  Siedziba naszej firmy znajduje się w Chorzowie, jednak posiadamy również biura w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu.

 3. W jaki sposób można wyczyścić pompy?

  Niektóre pompy spożywcze można wyczyścić za pomocą systemów: Cleaning-In-Place (czyszczenie na miejscu) oraz Sterilization-In-Place (dezynfekcja na miejscu).

 4. Czy pompy higieniczne można stosować w przemyśle spożywczym?

  Dzięki temu, że nasze pompy higieniczne zostały wykonane z materiałów dopuszczających je do kontaktu z żywnością, można stosować je w przemyśle spożywczym.